Detekcja i monitoring wycieków substancji niebezpiecznych, bezpieczeństwo pożarowe w obszarach zagrożonych wybuchem oraz najnowsze rozwiązania w zakresie wczesnego wykrywania pożarów obiektów przemysłowych. To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas tegorocznej Konferencji STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe – emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. Jej jubileuszowa XX edycja odbyła się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r.
– Konferencja jest poświęcona zagadnieniom bezpieczeństwa w przemyśle, bezpieczeństwu przeciwwybuchowemu, pożarowemu. Jest kilka takich tematów, gdzie wchodzimy też w inne zakresy, zakresy bezpieczeństwa zasilania, dostępności, jakości energii elektrycznej. Mamy ekspertów krajowych, międzynarodowych, takie bardzo przekrojowe, multidyscyplinarne grono – zagadnienia bezpieczeństwa staramy się analizować pod kątem różnych aspektów – mówi Konrad Ciebień z Automatic Systems Engineering.
Jednym z prelegentów konferencji był prof. Adam Markowski z Politechniki Łódzkiej. W tym roku wygłosił wykład pt. „Zarządzanie bezpieczeństwem w korporacji przemysłowej”.
– Korporacja przemysłowa to jest nowy twór organizacyjny, który dominuje w naszym przemyśle i wydaje mi się, że wiedza na temat zarządzania bezpieczeństwem na szczeblach zarządzania korporacją ma fundamentalne znaczenie. Dlatego też pokazałem, jakie są czynniki wpływu na zarządzanie bezpieczeństwem korporacji przemysłowej, jak ona powinna wyglądać i jak można by było dokonać samooceny stopnia zaangażowania w zarządzanie bezpieczeństwem na szczeblu korporacji przemysłowej, po to, żeby wyeliminować i zapobiegać wielkim awariom, które przynoszą ogromne straty, zarówno w ludziach, jaki i w majątku. Jeżeli nie ma bezpieczeństwa, nie ma produkcji – mówi prof. Adam Markowski z Politechniki Łódzkiej.
Marek Samotyj z Electric Power Research Institute w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych mówił natomiast o jakości energii elektrycznej, która jest gwarantem bezpieczeństwa i komfortu pracy.
– Wszystko jest planowane, że energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego, czy do jakiegoś czujnika, czy do innego urządzenia, jest idealna w sensie sinusoidalnym, co jest od dawna nieprawdą. Jest dostarczana energia, ale z różnymi przepięciami, czy harmonicznym zniekształceniem, które powoduje, że energia jest dostarczona, licznik się kręci, w związku z tym płacimy za tę energię, ale jednakże jej jakość nie jest czasami odpowiednia. Bo jeżeli mamy urządzenia elektroniczne, szczególnie uczulone na jakiekolwiek odstępy od tej sinusoidy, nagle okazuje się, że ten system kontroli nie działa lub silniki zwalniają i nie pracują z tą szybkością obrotową z jaką powinny, i stąd się robi nagle problem jakości energii elektrycznej. To jest podstawowy element dla przedsiębiorstw energetycznych, jak utrzymać jakość ich produktów – mówi Marek Samotyj z Electric Power Research Institute w Kalifornii.
Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe to główny czynnik zwiększający konkurencyjność przedsiębiorstw przemysłowych.
– Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe to jest jeden z najważniejszych aspektów, jaki bierzemy pod uwagę w działalności operacyjnej Grupy LOTOS S.A. U nas jakiekolwiek zdarzenie awaryjne może skończyć się właśnie pożarem lub wybuchem, w związku z powyższym, te ryzyka staramy się na co dzień eliminować, eliminować systemowo. Staramy się również nadążać za nowinkami technicznymi i organizacyjnymi dzisiejszego świata, dzisiejszego biznesu rafineryjnego – mówi Tomasz Branicki z Grupy LOTOS S.A.
Drugiego dnia konferencji odbyły się specjalistyczne pokazy. Firma PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy zaprezentowała przykład zabezpieczenia miejscowego dla urządzeń elektrycznych.
– Proponujemy po prostu różne rozwiązania dla przemysłu, dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Mamy bardzo dużą ilość zakładów przemysłowych, w których jest bardzo dużo różnych niebezpiecznych substancji. Jeżeli cokolwiek się pali, to tam może dojść do wybuchu i do bardzo dużych strat, m.in. do tego, że mogą ginąć ludzie, co już miało niejednokrotnie miejsce. Zanim się zapali, po prostu my już reagujemy – mówi inż. Przemysław Steiner z PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy.
Automatic Sysytems Engineering podczas pokazu testował natomiast zawór szybkozamykający.
– Zawór taki montujemy na rurociągach, w których występuje pyłowa atmosfera wybuchowa. Zadaniem tego zaworu jest odcięcie ciśnienia i płomienia, który powstaje na skutek wybuchu w takiej atmosferze pyłowej, tak żeby nie przedostał się z instalacji, w której ten wybuch powstał, na inną instalację – tłumaczy Sławomir Bizewski z Automatic Systems Engineering.
Automatic Systems Engineering, pomysłodawca konferencji, od lat dostarcza bezpieczne technologie i rozwiązania dla przemysłu oraz infrastruktury gospodarczej.
– Udało nam się skupić bardzo duże grono wykwalifikowanych inżynierów, polskich specjalistów, utrzymać ich przede wszystkim i czerpać po prostu z wiedzy, powiedzmy też czasami z determinacji. To jest nasz główny atut. Natomiast znani jesteśmy przede wszystkim z bezpieczeństwa technicznego i procesowego na instalacjach, gdzie staramy się podnosić ten wymagany poziom bezpieczeństwa – mówi Grzegorz Czesnowski z Automatic Systems Engineering.
Organizatorem XX Konferencji STREFY Ex był Automatic Systems Engineering. Głównym Partnerem wydarzenia była Grupa LOTOS S.A. Patronat honorowy i merytoryczny nad konferencją objęła Polska Izba Przemysłu Chemicznego.
Autor artykułu: Patrycja Cybulska, Dziennikarka Portal GospodarkaMorska.pl